Konto wspólne kojarzy się z kontem otwieranym przez małżeństwo. Czy trzeba być po ślubie, aby otworzyć konto wspólne? Kto jeszcze może otworzyć rachunek wspólny? Jakie są wady i zalety posiadania konta wspólnego? Tego i jeszcze więcej, dowiesz się z niniejszego artykułu.
Jak działa wspólne konto bankowe?
Wspólne konto bankowe to standardowy rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy, który posiada więcej niż jednego właściciela. Każdy z właścicieli konta posiada takie same uprawnienia i możliwości korzystania z rachunku, jakby był jedynym właścicielem. Środki na koncie są wspólne i każdy właściciel konta posiada do nich taki sam dostęp.
Dla kogo przeznaczone jest wspólne konto bankowe?
Wspólne konto bankowe przeznaczone jest tak naprawdę dla każdego. Konto wspólne otworzyć można z dowolną, inną osobą lub osobami. Większość banków oferuje konto dla dwóch osób, ale pojawiają się również oferty, w których konto wspólne może być założone w trzy, cztery a nawet więcej osób. Konto otworzyć mogą każde dwie i więcej osób, które złożą wspólne podpisy na umowie. Nie jest istotny stopień pokrewieństwa i powinowactwa, gdyż konto wspólne można otworzyć nawet ze znajomym.
Kiedy konto dla dwojga będzie lepsze od dwóch kont indywidualnych?
Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, kiedy konto wspólne będzie lepsze od kont indywidualnych. Wszystko zależy od tego, czego potencjalni współwłaściciele oczekują od rachunków bankowych. Małżeństwo, w którym jedno z pary zarabia, a drugie dysponuje zgromadzonym kapitałem, może woleć konto wspólne. Natomiast para, w której zarabiają obie osoby, może pozostać przy kontach indywidualnych, by mieć lepszy wgląd we własne środki. Tak więc, konto wspólne dla dwóch osób będzie lepsze od kont indywidualnych, jeżeli lepiej wpisuje się w oczekiwania zakładających.
Uprawnienia współwłaścicieli wspólnego konta
Współwłaściciele konta wspólnego posiadają równe i niemalże nieograniczone prawa do zarządzania środkami zgromadzonymi na koncie. Każdy z właścicieli konta, czy jest ich dwóch, czy więcej, posiada takie same prawa i możliwości, prawie jakby konto wspólne było kontem indywidualnym. Nie wszystkie kwestie związane z kontem wspólnym można jednak załatwić w pojedynkę. Są pewne czynności związane z rachunkiem, które wymagają zgody wszystkich właścicieli. W ten sposób, prawa, które przysługują każdemu ze współwłaścicieli wyglądają następująco:
- wpłacanie i wypłacanie środków,
- realizowanie płatności online,
- płatności kartą,
- ustanowienie własnych zleceń stałych, przelewów, własnej listy odbiorców
- wnioskowanie o lokaty, konta walutowe, konta oszczędnościowe.
Tak jak wspomniane nieco wyżej, są też akcje związane z kontem wspólnym, które wymagają zgody wszystkich współwłaścicieli. Niezbędna jest ona do:
- powołania lub odwołania pełnomocników do rachunku,
- przekształcenia konta wspólnego w konta indywidualne,
- złożenia wniosku o kredyt w koncie,
- przeniesienia rachunku do innego banku,
- zamknięcia rachunku.
Jak wybrać konto bankowe dla par?
Wspólne konto znajduje się w ofercie wielu banków działających w Polsce. Warto jednak przejrzeć warunki użytkowania konta w poszczególnych bankach. Warto sprawdzić wysokość prowizji za otwarcie i opłaty za prowadzenie. Istotne również mogą być opłaty za karty i wypłaty z bankomatów oraz przelewy online.
Nie są to wszystkie rzeczy, którym warto się przyjrzeć. Na uwagę zasługują również dodatkowe produkty i usługi. Do czego dostęp mogą mieć współwłaściciele konta i ile ich to wyniesie. Poszukując konta powinniśmy sprawdzić także funkcjonalność serwisu bankowości online, aplikacji mobilnej, możliwość skorzystania z płatności mobilnych, czy programów promocyjnych. Im więcej dodatkowych usług i niższe koszty posiadania i prowadzenia konta, tym jest do ciekawsza i lepsza oferta.
Jak założyć konto bankowe dla dwóch osób?
Aby założyć konto bankowe dla dwóch lub więcej osób, istnieją dwie główne drogi. W obu przypadkach warto pamiętać o tym, że wizyta w oddziale może być niezbędna, tak jak posiadanie przy sobie dokumentu tożsamości, najlepiej dowodu osobistego. Pierwszą opcją na utworzenie konta wspólnego, jest poświęcenie swojego rachunku indywidualnego i przekształcenie go w rachunek wspólny. Wtedy, posiadacz konta, wraz z przyszłymi współwłaścicielami musi złożyć w oddziale banku niezbędną dyspozycję.
Druga opcja to po prostu otworzenie nowego rachunku, od razu w formie rachunku wspólnego. Można by powiedzieć, że niezbędna będzie wizyta w placówce. Jest to jednak zależne od banku, w którym klienci planują otworzyć konto. Coraz więcej banków pozwala korzystać ze swojej oferty w pełni online. To samo tyczy się otwierania rachunków bankowych, w tym rachunków wspólnych. Przy przeglądaniu ofert rachunków, można zwrócić również uwagę na to, czy konto można otworzyć online.
Ile kosztuje prowadzenie wspólnego konta bankowego?
Koszt prowadzenia wspólnego konta zależny jest od banku, w którym zostanie ono otwarte. To banki ustalają stawki i prowizje za otwarcie i prowadzenie konta, koszty karty, przelewów i innych usług. Tak więc koszt prowadzenia konta można sprawdzić w ofercie banku, jeszcze przed bezpośrednim utworzeniem rachunku, a nawet planując otworzenie rachunku wspólnego, wypadałoby się rozeznać w ofertach różnych banków.
Jak rozdzielić wspólne konto bankowe?
Aby rozdzielić konto wspólne na konta indywidualne, konieczne jest, aby współwłaściciele doszli z tym do porozumienia. Jest to jedna z tych dyspozycji, do wydania których niezbędna jest zgoda wszystkich osób, będących właścicielem rachunku wspólnego. W tym celu niezbędna będzie wizyta w placówce wszystkich współwłaścicieli. Podczas takiej wizyty, każdy z uprawnionych do używania konta wspólnego, musi przystać na rozdzielenie rachunku wspólnego na konta indywidualne. Konsensus wszystkich współwłaścicieli istotny jest z pewnego, istotnego względu. W momencie wydawania dyspozycji o rozbiciu rachunku wspólnego na kilka rachunków indywidualnych, współwłaściciele muszą rozdysponować posiadane na rachunku środki. W przypadku braku informacji o rozdysponowaniu zebranych pieniędzy, bank rozdziela całą kwotę po równo na wszystkie rachunki indywidualne, jakie powstaną po rozbiciu konta wspólnego.
Co dzieje się z kontem wspólnym po śmierci jednego z właścicieli?
Procedura, na wypadek śmierci jednego ze współwłaścicieli rachunku wspólnego jest mniej więcej jednakowa dla każdego banku. Jeśli rachunek wspólny prowadzony był przez dwie osoby, to w wyniku śmierci jednej z nich zostanie on automatycznie przekształcony na rachunek indywidualny. Jeśli posiadaczy było więcej, rachunek dalej pozostaje kontem wspólnym. Jednak pozostaje jeszcze kwestia środków z konta wspólnego, a to co się z nimi dzieje, zależne jest już od polityki banku, w którym otwarty jest rachunek wspólny.
W większości przypadków, banki dzielą zgromadzony kapitał na ilość współwłaścicieli. Żyjący użytkownicy konta otrzymują swoją część kapitału. Natomiast środki, które przypadały by zmarłemu, w zależności od banku, mogą:
- zostać przekazane w równych sumach pozostałym, żyjącym współwłaścicielom, lub
- zostać zamrożone przez bank i wypłacone dopiero po przeprowadzeniu sprawy spadkowej.
W przypadku małżeństw, banki zwykle przekazują całość środków do dyspozycji żyjącego współmałżonka. Jednak, jeśli konto założone było z innym członkiem rodziny, lub z osobą nie związaną pokrewieństwem, czy powinowactwem, to bank powinien środki zamrozić i przekazać dopiero osobie, która zostanie wskazana przez bank, jako prawowity spadkobierca.
FAQ
Ile osób może założyć wspólne konto bankowe?
W zależności od oferty banku, konto może być współprowadzone przez dwie, trzy, cztery, a nawet więcej osób.
Czy posiadając konto wspólne można założyć profil zaufany?
Tak, jest to możliwe, ale jedynie wtedy, gdy każdy ze współwłaścicieli konta posiada swój oddzielny identyfikator do logowania do bankowości online.
Czy można mieć dwa profile zaufane konta wspólnego?
Tak, jeśli każdy z właścicieli konta posiada oddzielny identyfikator logowania, to każdy współwłaściciel może utworzyć własny profil zaufany.
Czy można wydać pełnomocnictwo do konta wspólnego?
Tak, ale aby wydać pełnomocnictwo do konta wspólnego, konieczne jest posiadanie zgody wszystkich współwłaścicieli.
Czy komornik może zająć konto wspólne jeśli współposiadacze konta nie mają ślubu?
Tak, może. Wystarczy, że jednemu ze współwłaścicieli zostanie zasądzona egzekucja komornicza, by komornik mógł zająć środki z konta wspólnego.
Czy współwłaściciel konta i pełnomocnik do konta mają takie same prawa?
Nie, pełnomocnik posiada jedynie taki stopień uprawnień, jaki został podany w dyspozycji ustanawiające pełnomocnictwo. Tak więc pełnomocnik ma taką władzę, jak nadali mu właściciele konta.
Czy można posiadać konto wspólne z obcokrajowcem?
Tak, można. Procedura utworzenia konta wspólnego jest wtedy nieco bardziej skomplikowana, ale nie jest niemożliwa.